150D396X0010B2TE3
Mfr.Part #
150D396X0010B2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 39UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Lead Diameter :
510 µm
Manufacturer Size Code :
B
Voltage - Rated DC :
10V
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
6 %
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Length :
12.04mm
Capacitance :
39μF
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Max Operating Temperature :
85°C
Diameter :
4.7mm
Leakage Current :
2µA
Lead/Base Style :
Straight
Series :
TANTALEX®, 150D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C