150D156X0020B2B
Mfr.Part #
150D156X0020B2B
Description
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL
Voltage - Rated :
20V
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
2µA
Polarity :
Polar
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
B
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TANTALEX®, 150D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Capacitance :
15μF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
20V
Diameter :
4.7mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
12.04mm