150D155X9060B2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150D155X9060B2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1.5μF
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
125°C
Manufacturer Size Code :
B
Voltage - Rated :
60V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Length :
12.04mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Hermetically Sealed
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
510 µm
Contact Plating :
Tin
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Diameter :
4.7mm