150D155X0035B2TE3
Mfr.Part #
150D155X0035B2TE3
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 35V AXIAL
Tantalum Capacitors
Mount :
Through Hole
Length :
12.04mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
1.5μF
Contact Plating :
Tin
Manufacturer Size Code :
B
Polarity :
Polar
Dissipation Factor :
4 %
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Axial
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
500nA
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
35V
Published :
Diameter :
4.7mm
Max Operating Temperature :
85°C