150D154X0020A2B
Mfr.Part #
150D154X0020A2B
Description
CAP TANT 0.15UF 20% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Contact Plating :
Tin
Polarity :
Polar
Not Applicable
Published :
Capacitance :
0.15μF
Max Operating Temperature :
85°C
Type :
Hermetically Sealed
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
20V
Packaging :
Bulk
Manufacturer Size Code :
A
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Diameter :
3.43mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
2 %
Voltage - Rated DC :
20V
Length :
7.26mm