150D126X0010B2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150D126X0010B2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 12UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
12.04mm
Series :
TANTALEX®, 150D
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Capacitance :
12μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
1μA
Diameter :
4.7mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Published :
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
B
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Dissipation Factor :
6 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
85°C