150D125X9006A2B
Mfr.Part #
150D125X9006A2B
Description
CAP TANT 1.2UF 10% 6V AXIAL
Capacitance :
1.2μF
Series :
TANTALEX®, 150D
Termination :
Axial
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Manufacturer Size Code :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.26mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Hermetically Sealed
Dissipation Factor :
4 %
Diameter :
3.43mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
6V
Leakage Current :
500nA
Package / Case :
Voltage - Rated :
6V