150D125X0125B2TE3
Mfr.Part #
150D125X0125B2TE3
Description
CAP TANT 1.2UF 20% 125V AXIAL
Tantalum Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Manufacturer Size Code :
B
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
12.04mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
125V
Series :
TANTALEX®, 150D
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1.2μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C