150D107X9006R2T
Mfr.Part #
150D107X9006R2T
Description
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Manufacturer Size Code :
R
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
640 μm
Length :
17.42mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
6V
Diameter :
7.34mm
Hermetically Sealed
Leakage Current :
3μA
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated :
6V
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
100μF