150D106X9050R2B
Mfr.Part #
150D106X9050R2B
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Stock
50
In Stock :
50
Tantalum Capacitors
Lead Diameter :
640 μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TANTALEX®, 150D
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
3μA
Manufacturer Size Code :
R
Termination :
Hermetically Sealed
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
4 %
Capacitance :
10μF
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Diameter :
7.34mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Contains Lead
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
17.42mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C