150D106X9020B2T
Mfr.Part #
150D106X9020B2T
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Lead Diameter :
510 µm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
Tantalum
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Length :
12.04mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Diameter :
4.7mm
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
10μF
Type :
Hermetically Sealed
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
TANTALEX®, 150D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Leakage Current :
1μA
Dissipation Factor :
6 %