150D106X0060R2T
Mfr.Part #
150D106X0060R2T
Description
CAP TANT 10UF 20% 60V AXIAL
Tantalum Capacitors
Type :
Hermetically Sealed
Length :
17.42mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Not Applicable
Termination :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
R
Diameter :
7.34mm
Voltage - Rated :
60V
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
60V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Lead, Tin
Leakage Current :
6µA
Capacitance :
10μF
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C