150D106X0020B2TE3
Mfr.Part #
150D106X0020B2TE3
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL
Capacitance :
10μF
Lead Diameter :
510 µm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Hermetically Sealed
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1μA
Diameter :
4.7mm
Voltage - Rated :
20V
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Termination :
Manufacturer Size Code :
B
Published :
Length :
12.04mm
Polarity :
Polar
Series :
TANTALEX®, 150D
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Dissipation Factor :
6 %