150D106X0010B2T
Mfr.Part #
150D106X0010B2T
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V AXIAL
Tantalum Capacitors
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated DC :
10V
Contact Plating :
Lead, Tin
Termination :
Axial
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Manufacturer Size Code :
B
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Hermetically Sealed
Package / Case :
Length :
12.04mm
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Diameter :
4.7mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
6 %
Tolerance :
±20%