150D105X9035A2G
Mfr.Part #
150D105X9035A2G
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V AXIAL
Tantalum Capacitors
Type :
Hermetically Sealed
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
7.26mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
510 µm
Termination :
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Max Operating Temperature :
85°C
Diameter :
3.43mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TANTALEX®, 150D
Published :
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
500nA
Dissipation Factor :
2 %
Voltage - Rated DC :
35V
Manufacturer Size Code :
A
Min Operating Temperature :
-55°C