150D105X5050A2B
Mfr.Part #
150D105X5050A2B
Description
CAP TANT 1UF 5% 50V AXIAL
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
3.43mm
Length :
7.26mm
Lead Diameter :
510 µm
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
2 %
Manufacturer Size Code :
A
Termination :
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
500nA
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±5%