150D105X5020A2T
Mfr.Part #
150D105X5020A2T
Description
CAP TANT 1UF 5% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
500nA
Dissipation Factor :
2 %
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Voltage - Rated :
20V
Manufacturer Size Code :
A
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Diameter :
3.43mm
Not Applicable
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
7.26mm
Lead Diameter :
510 µm
Capacitance :
1μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C