150D105X0020A2TE3
Mfr.Part #
150D105X0020A2TE3
Description
CAP TANT 1UF 20% 20V AXIAL
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
Type :
Hermetically Sealed
Termination :
Axial
Diameter :
3.43mm
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Dissipation Factor :
2 %
Leakage Current :
500nA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Package / Case :
Published :
Length :
7.26mm
Voltage - Rated :
20V