150D105X0015A2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150D105X0015A2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
TANTALEX®, 150D
Termination :
Axial
Voltage - Rated :
15V
Diameter :
3.43mm
Dissipation Factor :
2 %
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
500nA
Voltage - Rated DC :
15V
Lead Diameter :
510 µm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Published :
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Length :
7.26mm
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C