150D105X0006A2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150D105X0006A2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 6V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
2 %
Published :
Series :
TANTALEX®, 150D
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6V
Voltage - Rated :
6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1μF
Radiation Hardening :
No
Diameter :
3.43mm
Manufacturer Size Code :
A
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
510 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Axial
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
7.26mm
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
500nA
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.135Diax0.286L 3.43mmx7.26mm