150240-2000-RB
Mfr.Part #
150240-2000-RB
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
40mm
Voltage - Rated :
500VDC
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
40
Termination :
Solder
Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Height :
4.65mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Connector Type :
Receptacle
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Housing Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
1A
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Gender :
FEMALE
Series :
Fastening Type :
Push-Pull
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Width :
3.84mm
Insulation Color :
Number of Rows :
2
Datasheets
150240-2000-RB
3M 150240-2000-RB
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 40 Positions Female Socket