150216-2000-RB
Mfr.Part #
150216-2000-RB
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Published :
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
500VDC
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Black
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
16
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Gender :
FEMALE
Series :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
150216-2000-RB
3M 150216-2000-RB
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 16 Positions Female Socket