150102K630BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
150102K630BB
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC AXIAL
Stock
552
In Stock :
552
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED VOLTAGE(VAC):220
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
220V
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Bulk
Series :
150
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
PET
Length :
16.5mm
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Diameter :
6mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.236Diax0.650L 6.00mmx16.50mm
Published :
2005
Datasheets
150102K630BB
Cornell Dubilier Electronics 150102K630BB
150 1000pF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
150102K630BB Overview
A temperature of -55°C~125°C is suitable for operation of the device.