15-21/Y2C-CP1Q2B/2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15-21/Y2C-CP1Q2B/2T
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
HTS Code :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Terminal Pitch :
3.2 mm
Millicandela Rating :
78.5mcd
Wavelength - Peak :
591nm
Shape :
RECTANGULAR
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Package :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
2.00mm x 1.50mm
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.50mm W
Viewing Angle :
130 deg
Overall Height :
1 mm
Number of Terminals :
2
Current - Test :
20mA
Supplier Device Package :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Height (Max) :
1.10mm
Features :
Size :
2 mm
Forward Current-Max :
0.025 A
Peak Wavelength :
591 nm
Wavelength - Dominant :
589nm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Color :
BRILLIANT YELLOW
Reach Compliance Code :
Compliant
Lens Transparency :
Clear
Configuration :
Single
Number of Functions :
1
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TAPE AND REEL 7"
yes
Lens Type :
WATER CLEAR
Series :
Lens Color :
Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V