15-21/Y2C-AP1Q1B/2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15-21/Y2C-AP1Q1B/2T
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Viewing Angle :
130°
Current - Test :
20mA
Bushing Type :
F
Supplier Device Package :
Millicandela Rating :
67.5mcd
Outside Diameter :
37.5 Inches
Height (Max) :
1.30mm
Wavelength - Peak :
591nm
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Material :
Cast Iron
Lens Size :
2.00mm x 1.50mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension :
3.20mm L x 1.50mm W