14A-56-16B18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14A-56-16B18
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
ECCN Code :
EAR99
VA Rating :
56 VA
Size / Dimension :
76.20mm Lx63.50mm W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
1.7lbs 771.1g
Output Voltage 1 :
8V
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage 2 :
8V
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Output Current 2 :
3.5 A
Width :
63.5mm
Height Seated (Max) :
46.02mm
Published :
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Current - Output (Max) :
Parallel 7A, Series 3.5A
Approvals :
UL; CSA; TUV
Power Rating :
56W
Primary Winding(s) :
Dual
Max Output Current :
3.5A
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Pulse Electronics Corporation
Voltage - Primary :
115V 230V
Surface Mount :
No
Physical Dimension :
L76.2XB63.5XH46.02 (mm)
Product Status :
Active
Series :
International PC Plug-In
Primary Rating :
DUAL 115V
Voltage - Isolation :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Length :
76.2mm
Max Power Dissipation :
56W
Height - Seated (Max) :
46.02mm
Output Current 1 :
3.5 A
Type :
Laminated Core
Packaging :
Bulk
Center Tap :
No
Power - Max :
56VA
Center Tap Feature 1 :
Height :
46.0248mm
Isolation Voltage :
4000V
Mount :
Through Hole
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Secondary Winding :
2
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Center Tap Feature 2 :
Datasheets
14A-56-16B18
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V