14A-5.0-20B20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14A-5.0-20B20
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Mounting Type :
Through Hole
Output Current 2 :
0.25 A
Physical Dimension :
L41.27XB33.32XH34.92 (mm)
Height - Seated (Max) :
34.93mm
Termination :
PC Pin
Output Current 1 :
0.25 A
Height :
34.925mm
Power Rating :
5W
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Weight :
0.37lb 167.83g
Surface Mount :
No
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
34.93mm
Current - Output (Max) :
Parallel 500mA, Series 250mA
Voltage - Isolation :
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Number of Secondary Winding :
2
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Length :
41.27mm
Primary Rating :
DUAL 115V
Power - Max :
5VA
VA Rating :
5 VA
Termination Style :
PC Pin
Size / Dimension :
41.28mm Lx33.32mm W
Pulse Electronics Corporation
Width :
33.32mm
Primary Winding(s) :
Dual
Max Power Dissipation :
5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage 1 :
10V
Approvals :
UL; CSA; TUV
Center Tap :
No
Output Voltage 2 :
10V
Max Output Current :
250mA
ECCN Code :
EAR99
Type :
Laminated Core
Voltage - Primary :
115V 230V
Series :
International PC Plug-In
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 10V Series 20V
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Center Tap Feature 2 :
Center Tap Feature 1 :
Isolation Voltage :
4000V
Mount :
Through Hole
Datasheets
14A-5.0-20B20
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V