14A-20-16B16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14A-20-16B16
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Max Power Dissipation :
20W
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pulse Electronics Corporation
Power - Max :
20VA
Height - Seated (Max) :
41.28mm
Center Tap :
No
Isolation Voltage :
4000 V
Element Configuration :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Series :
International PC Plug-In
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Lead/Base Style :
PC Pin
Output Current 1 :
1.25 A
Depth :
47.62mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Height :
41.275mm
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Isolation :
Radiation Hardening :
No
Primary Rating :
DUAL 115V
Max Output Current :
1.25A
Height Seated (Max) :
41.28mm
Surface Mount :
Width :
47.63mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VA Rating :
20 VA
Termination :
Number of Secondary Winding :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Tap Feature 2 :
Type :
Laminated Core
Current - Output (Max) :
Parallel 2.5A, Series 1.25A
Center Tap Feature 1 :
Number of Pins :
8
Output Current 2 :
1.25 A
Size / Dimension :
57.15mm Lx47.63mm W
Product Status :
Active
Primary Winding(s) :
Dual
Mount :
Through Hole
Approvals :
UL; CSA; TUV
Length :
57.15mm
Physical Dimension :
L57.15XB47.62XH41.27 (mm)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Power Rating :
20W
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Weight :
0.9lb 408.23g
Output Voltage 2 :
8 V
Output Voltage 1 :
8 V
Packaging :
Bulk
Datasheets
14A-20-16B16
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V