145602040000829H+
- Mfr.Part #
- 145602040000829H+
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CONN PLUG 40POS SMD GOLD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Plug, Outer Shroud Contacts
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Pitch :
- 0.016 0.40mm
- Number of Rows :
- 2
- Packaging :
- Cut Tape (CT)
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Stack Height (Mating) :
- 1.5mm 1.7mm 2mm 2.8mm
- Contact Finish Thickness :
- 3.94μin 0.10μm
- Number of Positions :
- 40
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Height Above Board :
- 0.047 1.20mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Contact Finish :
- Gold
- Series :
- 5602, Kyocera
- Datasheets
- 145602040000829H+
Plug, Outer Shroud Contacts Cut Tape (CT) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions 5602, Kyocera Gold
145602040000829H+ Overview
145602040000829H+ Features
5602, Kyocera series
Package / Case: Cut Tape (CT)
Mounting Type:Surface Mount
145602040000829H+ Applications
There are a lot of Kyocera International Inc. Electronic Components
145602040000829H+ Rectangular Connectors applications.
- Embedded systems
- Datacom
- Communication
- Medical technology
- Military Technology
- Measuring & Control Technology
- Instrumentation
- Automotive Electronics
- Telecommunications
- Data Technology
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 1456 | KYOCERA AVX | 4,622 | HEX NUT 1/2" BRASS 3/8-32 |
| 1456 | KYOCERA AVX | 4,622 | FRIEDCIRCUITS USB TESTER V2.0 |
| 145600030200883M+ | KYOCERA AVX | 27,988 | BOARD TO BOARD |
| 145600040200883M+ | KYOCERA AVX | 30,322 | BOARD TO BOARD |
| 145600050000883M/+ | KYOCERA AVX | 25,119 | CONNECTOR BOARD TO BOARD |
| 145600050010868M/+ | KYOCERA AVX | 44,054 | CONNECTOR BOARD TO BOARD |
| 145600050100883+ | KYOCERA AVX | 33,553 | CONNECTOR BOARD TO BOARD |
| 1456004-1 | KYOCERA AVX | 9,101 | CONN SOCKET 16-18AWG CRIMP GOLD |
| 1456004-2 | KYOCERA AVX | 32,842 | CONN SOCKET 20AWG CRIMP GOLD |
| 1456016-1 | KYOCERA AVX | 22,106 | CONN HSG 24POS 4.00MM |
| 1456016-2 | KYOCERA AVX | 152 | CONN HSG 24POS 4.00MM |
| 1456016-3 | KYOCERA AVX | 200 | CONN HSG 24POS 4.00MM |
| 1456016-4 | KYOCERA AVX | 1,239 | CONN HSG 24POS 4.00MM |
| 1456019 | KYOCERA AVX | 17 | CONN PLUG MALE 4POS GOLD SOLDER |