14292-20PG-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14292-20PG-300
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 20POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Maxi-Con-X®
Termination :
Solder
Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
600V
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Weathertight
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
20
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
Brass
Orientation :
Keyed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Datasheets
14292-20PG-300
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Panel Mount, Through Hole 20 Positions Solder Gold Bulk Keyed Bayonet Lock