1410J1000473MXTE03
Mfr.Part #
1410J1000473MXTE03
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1410
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.047µF
Package / Case :
1410 (3727 Metric)
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Length :
3.6mm
Width :
2.5mm
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
Voltage - Rated :
100V
Physical Dimension :
L3.6XB2.5XH2.0 (mm)/L0.142XB0.098XH0.079 (inch)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
FEED THROUGH CAPACITOR
Knowles Syfer 1410J1000473MXTE03
0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 1410 (3727 Metric)
1410J1000473MXTE03 Overview
Ceramic capacitor is 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm in size/dimension for this device.A NICKEL BARRIER TERMINATION is also present on this ceramic capacitor.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
1410J1000473MXTE03 Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm