1410J1000154MXTE03
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1410J1000154MXTE03
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1410 (3727 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1410
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Physical Dimension :
L3.6XB2.5XH2.0 (mm)/L0.142XB0.098XH0.079 (inch)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Voltage - Rated :
100V
Length :
3.6mm
Feature :
Low ESL (X2Y)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Width :
2.5mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Bypass, Decoupling
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.15μF
Package / Case :
1410 (3727 Metric)
Additional Feature :
NICKEL BARRIER TERMINATION
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
2
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Knowles Syfer 1410J1000154MXTE03
0.15μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 1410 (3727 Metric)
1410J1000154MXTE03 Overview
This device's program size/dimension is 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm.Ceramic capacitor also has a NICKEL BARRIER TERMINATION characteristic.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1410J1000154MXTE03 Features
a size/dimension of 0.142Lx0.098W 3.60mmx2.50mm