14-8350-10WR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14-8350-10WR
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Termination :
Solder
Body Depth :
0.35 inch
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.395 inch
JESD-609 Code :
e3
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Contacts :
14
Lead Length :
3.556mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
8
Number of Positions :
14
Factory Lead Time :
7 Weeks
Body Length or Diameter :
0.75 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Termination Post Length :
0.140 3.56mm
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Positions or Pins (Grid) :
14 (2 x 7)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Closed Frame, Elevated
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
14-8350-10WR
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 14-8350-10WR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, 14-8350-10WR pinout, 14-8350-10WR datasheet PDF, 14-8350-10WR amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 14-8350-10WR ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH