14-820-90WR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
14-820-90WR
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Termination :
Solder
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Feature :
Closed Frame
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
14
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Horizontal
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Length or Diameter :
0.75 inch
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.4 inch
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Depth :
0.36 inch
Series :
Vertisockets™ 800
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Horizontal, Through Hole
Termination Post Length :
0.145 3.68mm
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions or Pins (Grid) :
14 (2 x 7)
JESD-609 Code :
e4
Terminal Pitch :
2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
0.1 mm
Current Rating :
1.5A
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Contacts :
14
Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Lead Length :
3.683mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
14-820-90WR
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 14-820-90WR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Horizontal, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, 14-820-90WR pinout, 14-820-90WR datasheet PDF, 14-820-90WR amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 14-820-90WR ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH