13U1000PA0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
13U1000PA0K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Threaded
Datasheet
Download
Description
PRESSURE- STAINLESS PRESR-13MM
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Length :
12.62mm
Output Type :
Wheatstone Bridge
Maximum Pressure :
3000PSI (20684.27kPa)
Pressure Type :
Absolute
Number of Pins :
6
Housing :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Pressure :
1000PSI (6894.76kPa)
Pressure Range-Max :
1000 psi
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Termination Style :
PC Pin
Port Style :
No Port
Published :
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
13 mm
Width :
12.62mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
10.16mm
Voltage - Supply :
5V
Linearity :
0.25 %
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Offset-Nom :
0MV
Accuracy :
±0.25%
Response Time :
100 µs
Output :
175 mV ~ 300 mV
Datasheets
13U1000PA0K
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 13U1000PA0K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Package / Case:Cylinder, Threaded, Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:175 mV ~ 300 mV, 13U1000PA0K pinout, 13U1000PA0K datasheet PDF, 13U1000PA0K amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 13U1000PA0K ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
13 mm Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 1000PSI (6894.76kPa) No Port ±0.25% 175 mV ~ 300 mV 5V
13U1000PA0K Overview
For convenience, this transducer is included in the Cylinder, Threaded package. The temperature of the transducers should be set to -40°C~125°C to ensure reliable performance. The transducers can operate well with a supply voltage of 5V. For the transducers to work properly, 6 pins must be connected in order to make it work. The maximum pressure range set by this transducer is 1000 Psi. This electronic component comes in the package of a Bulk.
13U1000PA0K Features
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: -40°C~125°C
6 Pins
13 mm series