13U0500PA0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
13U0500PA0K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder, Threaded
Datasheet
Download
Description
PRESSURE- STAINLESS PRESR-13MM
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Length :
12.62mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pressure Range-Max :
500 psi
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Height :
10.16mm
Operating Pressure :
500PSI (3447.38kPa)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Maximum Pressure :
1200PSI (8273.71kPa)
Response Time :
100 µs
Port Style :
No Port
Output :
175 mV ~ 300 mV
Voltage - Supply :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination Style :
PC Pin
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
13 mm
Published :
Pressure Type :
Absolute
Output Type :
Wheatstone Bridge
Accuracy :
±0.25%
Width :
12.62mm
Linearity :
0.25 %
Mount :
Through Hole
Offset-Nom :
0MV
Housing :
Stainless Steel
Number of Pins :
6
Datasheets
13U0500PA0K
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 13U0500PA0K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Cylinder, Threaded, Output:175 mV ~ 300 mV, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:6, 13U0500PA0K pinout, 13U0500PA0K datasheet PDF, 13U0500PA0K amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions 13U0500PA0K ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
13 mm Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 500PSI (3447.38kPa) No Port ±0.25% 175 mV ~ 300 mV 5V
13U0500PA0K Overview
Cylinder, Threaded includes this transducer for convenience. Reliable performance can be assured by setting the transducers to -40°C~125°C. A supply voltage of 5V is sufficient for the transducers to operate well. To make the transducers work, you must connect the pins at 6. 500 Psi is the transducer's maximum pressure range. In this package, there is an electronic component that looks like a Bulk.
13U0500PA0K Features
Package / Case: Cylinder, Threaded
Operating Temperature: -40°C~125°C
6 Pins
13 mm series