135D107X9050F6
Mfr.Part #
135D107X9050F6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 100UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Through Hole
Length :
16.2814mm
Size / Dimension :
0.296Diax0.641L 7.52mmx16.28mm
Series :
135D
Factory Lead Time :
11 Weeks
Leakage Current :
12μA
Package / Case :
Axial
Published :
Capacitance :
100μF
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Wet Tantalum
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Manufacturer Size Code :
F
Type :
Hermetically Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Ripple Current :
1.2A
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C