1331R-564J
Mfr.Part #
1331R-564J
Description
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM SMD
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Test Frequency :
790kHz
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
Height :
3.68mm
Max DC Current :
40mA
Depth :
3.18mm
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Inductance :
560μH
Q @ Freq :
35 @ 790kHz
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Material - Core :
Ferrite
Q Factor :
35
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Current - Saturation :
12mA
Current Rating :
40mA
Case/Size Code :
Datasheets
1331R-564J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD