1331R-124J
Mfr.Part #
1331R-124J
Description
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
5.8Ohm Max
Max DC Current :
88mA
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Tolerance :
±5%
Depth :
3.18mm
Height :
3.68mm
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Test Frequency :
790kHz
Inductance :
120μH
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Current - Saturation :
27mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
31
Q Factor :
31
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
88mA
Q @ Freq :
31 @ 790kHz
Datasheets
1331R-124J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD