1331-564J
Mfr.Part #
1331-564J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM SMD
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current - Saturation :
12mA
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
Test Frequency :
790kHz
Package / Case :
2-SMD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q Factor :
35
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Published :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Series :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
35 @ 790kHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Depth :
3.18mm
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Tolerance :
±5%
Height :
3.68mm
Max DC Current :
40mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Inductance :
560μH
Current Rating :
40mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1331-564J
1331-564J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD