1331-394H
Mfr.Part #
1331-394H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD
Fixed Inductors
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±3%
Depth :
3.18mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Q Factor :
35
Pbfree Code :
No
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
7.8MHz
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Surface Mount
Shielding :
yes
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
46mA
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Q @ Freq :
35 @ 790kHz
Material - Core :
Ferrite
Case/Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
390μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e0
Current - Saturation :
14mA
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Package / Case :
2-SMD
Max DC Current :
46mA
Test Frequency :
790kHz
Height :
3.68mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
DC Resistance (DCR) :
21Ohm Max
Datasheets
1331-394H
1331-394H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD