1331-333J
Mfr.Part #
1331-333J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM SMD
Fixed Inductors
Test Frequency :
2.5MHz
Depth :
3.18mm
Height :
3.68mm
Max DC Current :
83mA
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Iron
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
83mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
41
JESD-609 Code :
e0
Q @ Freq :
41 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
6.5Ohm Max
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Inductance :
33μH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Published :
Q Factor :
41
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Package / Case :
2-SMD
Datasheets
1331-333J
1331-333J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD