1331-124J
Mfr.Part #
1331-124J
Description
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
31
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
790kHz
Height :
3.68mm
Depth :
3.18mm
Max DC Current :
88mA
Current - Saturation :
27mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductance :
120μH
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Current Rating :
88mA
DC Resistance (DCR) :
5.8Ohm Max
Q Factor :
31
Q @ Freq :
31 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
2-SMD
HTS Code :
Datasheets
1331-124J
1331-124J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD