1330R-62H
Mfr.Part #
1330R-62H
Description
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM SMD
Q Factor :
35
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
100mA
Max DC Current :
100mA
Size / Dimension :
0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Test Frequency :
2.5MHz
Depth :
3.18mm
DC Resistance (DCR) :
5.7Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
18MHz
EAR99
Number of Pins :
2
Tolerance :
±3%
Inductance :
56μH
Height Seated (Max) :
0.145 3.68mm
Height :
3.68mm
Q @ Freq :
35 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Datasheets
1330R-62H
1330R-62H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD