13008-051MESC/HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
13008-051MESC/HR
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 25V 3024
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
7.5946mm
Height :
4.7mm
Series :
TANTAMOUNT®, 13008
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
3024 (7660 Metric)
Mount :
Surface Mount
Type :
Conformal Coated
Height Seated (Max) :
0.201 5.10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Ratings :
COTS
Feature :
High Reliability
Tolerance :
±20%
Width :
4.3942mm
Manufacturer Size Code :
F
Size / Dimension :
0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100μF
Depth :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Datasheets
13008-051MESC/HR
Vishay / Sprague 13008-051MESC/HR
100μF ±20% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm Tape & Reel (TR) 3024 (7660 Metric)
13008-051MESC/HR Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 100mOhm in this case.