12HR-4K-P-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12HR-4K-P-N
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT 12POS IDC 24AWG TIN
Manufacturer :
JST
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Number of Positions :
12
Additional Feature :
Top Entry
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination Type :
IDC
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
24 AWG
Feature :
Closed End
Pitch :
0.098 2.50mm
Contact Finish :
Tin
Filter Feature :
No
Contact Type :
Female Socket
Total Number of Contacts :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Termination :
IDC
Packaging :
Bulk
Color :
Black
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Detent Lock
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
IEC Conformance :
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
HR
MIL Conformance :
Wire Type :
Discrete
Datasheets
12HR-4K-P-N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
12HR-4K JST 21,145 CONN RCPT 12P IDC 24AWG TIN-LEAD
12HR-6S JST 39,236 CONN RCPT 12POS IDC 26AWG TIN