12DBBG5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12DBBG5B
Manufacturer
Delta Electronics
Description
LINE FILTER 115/250VAC 12A CHASS
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Line Filter Modules
Height :
29.97mm
Termination Style :
Quick Connect
High Pot :
2250 V
Inductance :
700μH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Frequency :
60Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Physical Dimension :
L64.52XB34.04XH29.97 (mm)/L2.54XB1.34XH1.18 (inch)
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Box
Termination :
Connector, Quick Connect
Voltage - Rated AC :
115V 250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
64.52mm
Leakage Current (Max) :
2mA
Configuration :
Single Stage
Mounting Type :
Chassis Mount
Frequency - Operating :
50/60Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Approval Agency :
CSA, UR, VDE
Current Rating :
12A
Series :
DB
Filter Type :
Single Phase
Datasheets
12DBBG5B
Delta Electronics 12DBBG5B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH