129SPC150A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
129SPC150A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
SPD-3A
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 120A SPD-3A
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
120A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
3000pF @ 5V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
870mV @ 120A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SPD-3A
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
129SPC150A
SMC Diode Solutions 129SPC150A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 870mV @ 120A -55°C~175°C 3mA @ 150V Bulk SPD-3A Surface Mount
129SPC150A Overview
129SPC150A Features
129SPC150A Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
129SPC150A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB