12066G106ZAT2A
Mfr.Part #
12066G106ZAT2A
Description
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Surface Mount, MLCC
Mount :
GENERAL PURPOSE
Weight :
10.007382mg
Capacitance :
10μF
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated DC :
6.3V
Depth :
1.6mm
Dielectric :
Y5V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Published :
Tolerance :
-20% +80%
Datasheets
12066G106ZAT2A
KYOCERA AVX 12066G106ZAT2A
10μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12066G106ZAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
12066G106ZAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V