12066D685KAT2A
Mfr.Part #
12066D685KAT2A
Description
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 1206
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
6.8μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12066D685KAT2A
KYOCERA AVX 12066D685KAT2A
6.8μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12066D685KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 6.3V Volts DC - Rated DC.
12066D685KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V